Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

ZNAJDŹ NAS:

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O nas

Instytut Glottodydaktyki Polonistycznej UJ należy do najważniejszych polskich ośrodków kształcenia zagranicznych studentów. Nasza oferta obejmuje intensywne programy semestralne i roczne, kilkutygodniowe kursy letnie, a także całą gamę kursów i programów realizowanych w ramach współpracy z polskimi i zagranicznymi instytucjami partnerskimi. Zajęciami dydaktycznymi w Instytucie kierują specjaliści z zakresu glottodydaktyki polonistycznej skupieni w Katedrze Języka Polskiego jako Obcego. Prowadzą oni badania w zakresie metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, opracowują stosowne podręczniki i słowniki. Nasz zespół tworzy i stosuje nowoczesne, innowacyjne, a przede wszystkim skuteczne metody nauczania. Byliśmy pionierami komunikacyjnego podejścia do nauczania języka polskiego jako obcego, a obecnie proponujemy metodę zadaniową, której istotą jest promowane przez Radę Europy uczenie się poprzez działanie. Grupa pracowników Katedry, kierowana przez prof. Władysława Miodunkę, brała też decydujący udział w przygotowywaniu państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego, a po ich uruchomieniu w roku 2004 uczestniczy w ich przeprowadzaniu. Nauka języka polskiego stanowi zawsze najważniejszy cel, jaki stawiają sobie cudzoziemcy studiujący w naszym Instytucie. W ramach bogatej oferty zajęć dodatkowych mogą też zdobyć wiedzę o Polsce, jej historii, społeczeństwie, kulturze i literaturze. Większość uczących się w Instytucie to obcokrajowcy, ale poza nimi kształci się tu również grupa polskich studentów (uczestników studiów uzupełniających magisterskich  oraz studiów podyplomowych) i doktorantów, przygotowujących się do pracy nauczycieli języka polskiego jako obcego. Obecność polskich rówieśników daje uczącym się języka obcokrajowcom dodatkową szansę na nawiązywanie bezpośrednich kontaktów i lepszego poznania Polski i Polaków. Wzajemnej integracji obu tych grup służą wspólne imprezy kulturalne i wyjazdy krajoznawcze. Ogromnym walorem studiowania u nas jest też sam Kraków, magiczne miejsce, określane mianem kulturalnej stolicy Polski. Siedziba Instytutu znajduje się w samym sercu zabytkowego miasta, u podnóża wzgórza wawelskiego, na którym wznosi się Zamek Królewski, symbol złotego wieku kultury polskiej. Kilkaset metrów dzieli uczących się od Rynku Starego Miasta, tętniącego życiem przez całą dobę.
Studia w Instytucie to interesujące połączenie tradycji najstarszego polskiego uniwersytetu, wiedzy i doświadczenia pracowników z ich pasją i entuzjazmem do tworzenia nowoczesnych, interesujących i efektywnych metod nauczania. Absolwenci naszych studiów chwalą ich różnorodność i skuteczność, a jednocześnie podkreślają niepowtarzalną atmosferę samego miejsca, w którym przyszło im studiować.
Nieodłączną częścią Instytutu jest Szkoła Języka i Kultury Polskiej, mieszcząca się przy ul. Garbarskiej 7A w budynku Domu Profesorskiego „Pigoniówka”. Nasza Szkoła – najstarsza i największa w Polsce – została powołana do życia w roku 1969, ale jej początki sięgają lat trzydziestych. Tysiące studentów, profesorów, gości z całego świata uczestniczyło w letnich programach języka i kultury polskiej. Na uroczyste wykłady inauguracyjne zapraszani są najwybitniejsi przedstawiciele świata nauki, kultury i polityki – byli wśród nich: Czesław Miłosz, Norman Davies, Andrzej Olechowski, Leszek Balcerowicz, Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Adam Zagajewski, Ryszard Kapuściński, Anders Bodegård. Oprócz bogatego programu akademickiego Szkoła organizuje wycieczki do najciekawszych miejsc w Krakowie i w okolicy. Specyficzna atmosfera wielokulturowej, wielojęzycznej społeczności uczestników letniego programu studiów gwarantuje niezapomniane przeżycia i wspomnienia.
Od kilku lat Szkoła przygotowuje także letnie obozy młodzieżowe  przeznaczone dla uczestników w wieku 13-18 lat, którzy pragną poznawać język i kulturę polską w sposób aktywny – ucząc się zarówno w salach lekcyjnych, jak i w przestrzeni miasta oraz podczas licznych wycieczek po Małopolsce.
W roku 2000 minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej nagrodził Szkołę dyplomem za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie. W roku 2002, 2005 i 2008 Szkoła została uhonorowana prestiżowym dyplomem European Label, przyznawanym przez Komisję Europejską za nowatorskie inicjatywy w nauczaniu języków obcych – w tym przypadku języka polskiego jako obcego.