Kronika 2013/2014

18 czerwca 2014 roku – w auli Collegim Novum odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego dla studentów Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ. Ceremonia miała piękną oprawę, ponieważ nauczyciele, jak i studenci, ubrani byli w tradycyjne togi. Wśród publiczności nie zabrakło licznie zgromadzonych rodzin, przyjaciół obecnych studentów, dawnych słuchaczy, a obecnie sympatyków Centrum, grona nauczycieli oraz wykładowców. Tego wieczoru nie mogło zabraknąć prezentacji podsumowującej 10 ostatnich miesięcy nauki. W trakcie spotkania mogliśmy więc obejrzeć pokaz ważnych wydarzeń z życia Centrum, m.in.: inaugurację roku akademickiego, Wieczór Kultur, topienie Marzanny, wyjazd do Lipnicy Murowanej na Konkurs Palm Wielkanocnych, mecz towarzyski w piłkę nożną z reprezentacją Politechniki Krakowskiej, spływ Dunajcem, premierę spektaklu Król Lew przygotowaną przez Koło Teatralne i wiele innych - śmiesznych, wzruszających i ciekawych spotkań. Pokazowi towarzyszyli - grająca na fortepianie Sonomi Ishigami z Japonii, śpiewająca partię wokalną z filmu Król Lew Luisa Pearson z Wielkiej Brytanii oraz Katz Kwir z Izraela, który zagrał na gitarze i zaśpiewał nostalgiczną balladę na pożegnanie. Kulminacyjnym momentem wieczoru było rozdanie dyplomów oraz świadectw wszystkim słuchaczom kursów (rocznego lub semestralnego). Były wyróżnienia dla najlepszych, uściski, kwiaty, obietnice ponownego spotkania. Żegnając wszystkich, dyrektor  Piotr Horbatowski podkreślał, że ośrodek przy Grodzkiej jest zawsze gościnny i chętnie wita swoich wychowanków, kiedykolwiek mają ochotę odwiedzić miejsce nauki, pracy i zabawy. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia roześmianych twarzy.
Wszystkim naszym studentom oraz nauczycielom życzymy udanych wakacji. Trzymamy kciuki za naszych kolegów, słuchaczy studiów II stopnia, którzy mają jeszcze sesję egzaminacyjną. Do miłego zobaczenia przy kolejnych okazjach! W załączniku przedstawiamy zdjęcia z ostatniego wieczoru (więcej można zobaczyć na naszej stronie na facebooku).

7 i 8 czerwca 2014 roku w Krakowie odbył się zjazd studentów 2. edycji studiów podyplomowych pt. „Nauczanie Języka i Kultury Polskiej Jako Drugich" organizowanych we współpracy PUNO w Londynie oraz Katedry Języka Polskiego Jako Języka Obcego UJ. Słuchacze zostali zaproszeni do Krakowa, aby mogli poznać siedzibę Katedry, zwiedzić nowoczesne sale wykładowe, znakomicie wyposażoną bibliotekę oraz poczuć atmosferę, jaka panuje w Uniwersytecie Jagiellońskim. Do południa mieli więc wykłady z historii w pięknych, salach Collegium Maius, a popołudniowe zajęcia w nowoczesnej siedzibie CJiKPwŚ. Na zakończenie zjazdu, w niedzielę 8 czerwca, w restauracji Chimera odbyła się uroczysta kolacja. W załączniku prezentujemy kilka pamiątkowych zdjęć.

 

5 czerwca 2014 roku Premiera „Króla Lwa". Studenci obcokrajowcy gościnnie w Domu Dziecka.

Studenci Centrum, w ramach zajęć studia teatralnego, przygotowali kolejną premierę, „Króla Lwa". Premiera odbyła się 5 czerwca 2014 roku w Klubie Pod Jaszczurami  na Rynku Głównym w Krakowie. Na widowni zgromadziła się bardzo liczna publiczność, niezwykle ciepło przyjmująca grających. Następnego dnia zespół zaprezentował „Króla Lwa" w Domu Dziecka św. Ludwiki w Krakowie, przy ulicy Piekarskiej. Kilkudziesięciu widzów, w wieku od 5 do 16 lat żywiołowo reagowało na zdarzenia sceniczne. Po spektaklu doszło do spontanicznego spotkania aktorów z publicznością. Studenci rozdali dzieciom słodycze, a następnie pytani byli o różne zwroty w ich rodzimych językach, zwyczaje, tradycje, potrawy.  Chłopców najbardziej interesowały pokazy sztuk walki w wykonaniu studentów z Japonii. Dziewczynki obserwowały japońską kaligrafię i tradycyjny rysunek, słuchały też ukraińskich piosenek, czy gry na pianinie studenta z Węgier. Dla obydwu stron spotkanie było bardzo miłe i trudno było się pożegnać. Wszyscy uczestnicy byli jednomyślni, że  tego typu spotkania warto kontynuować w przyszłości.  
Zdjęcia załączamy w fotogalerii.

4 czerwca 2014 roku w Sali Senackiej Collegium Novum odbyła się promocja książki dra hab. Przemysława Gębala pt. Krakowska szkoła glottodydaktyki porównawczej na tle rozwoju glottodydaktyki ogólnej i polonistycznej. Publikacja jest próbą podsumowania rozwoju współczesnej glottodydaktyki polonistycznej z uwzględnieniem dokonań pracowników Katedry Języka Polskiego Jako Języka Obcego oraz Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ. Było to zatem ważne wydarzenie dla całego zespołu Katedry oraz Kierownika prof. dra hab. Władysława Miodunki. W spotkaniu uczestniczyli także goście współpracujący z ośrodkiem w przeszłości oraz obecnie, m.in. prof. Jadwiga Kowalikowa, prof. Zofia Cygal-Krupa, dr hab. Bronisława Ligara, dr hab. Małgorzata Gaszyńska-Magiera.

Bohater wieczoru przedstawił kulisy powstania książki podkreślając, że impulsem była chęć opisania pracy badawczej krakowskiego ośrodka, który od lat 70. prowadzi nieprzerwanie działalność naukowo-dydaktyczną pod kierunkiem profesora Miodunki. Autor wielokrotnie podkreślał, iż nie byłoby publikacji, gdyby nie ambitna praca całego zespołu pracowników naukowych Katedry oraz Centrum i opublikowane przez nich prace z zakresu glottodydaktyki porównawczej. Spotkanie zakończyło wręczenie egzemplarzy książek wraz dedykacją oraz pamiątkowe zdjęcia (kilka z nich załączamy).

12 maja 2014 roku w Klubie Pod Jaszczurami w Krakowie odbył Wieczór Kultur studentów Centrum. W wydarzeniu brali udział wszyscy, którzy chcieli zaprezentować bogactwo swojej kultury. Byli przedstawiciele Węgier, Ukrainy, Korei, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Chin, Japonii, Kanady, Kazachstanu... Każdy zaprezentował to, co jego kraj ma najciekawszego. Były konkursy wiedzy na temat kraju, piosenki, recytacja, popisy instrumentalne. Gośćmi specjalnymi byli - Dziekan Wydziału Polonistyki Prof. Przybylska oraz Prof. Miodunka – szef Katedry Języka Polskiego Jako Obcego. Kto nie był tego wieczoru w klubie, niech żałuje! Na pocieszenie załączamy kilka pamiątkowych zdjęć.

 

10 maja 2014 – z okazji 650. rocznicy powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się uroczysty pochód władz uniwersytetu – Profesorów wszystkich Wydziałów - z Wawelu do Collegium Maximum. Rektor, prorektorzy oraz studenci UJ złożyli najpierw kwiaty w Katedrze Wawelskiej na grobach fundatora Alma Mater Kazimierza Wielkiego oraz odnowicieli Akademii Krakowskiej - Władysława Jagiełły i Królowej Jadwigi.
Gościem honorowym uroczystości był Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Przewodniczący Rady Europy Jose Manuel Barroso. W wydarzeniu brali także udział studenci Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie - ubrani w stroje narodowe kroczyli w barwnym orszaku. Zdjęcia z  pochodu załączamy w foto galerii.


3 maja 2014 roku – jak co roku - studenci Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ mieli okazję uczestniczyć w tradycyjnym śpiewie piosenek patriotycznych z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja. Koncert odbywał się na Małym Rynku w Krakowie. Studenci zaśpiewali Gaudeamus igitur. Załączamy kilka zdjęć z wydarzenia i gratulujemy talentu! [fotogaleria]


26 kwietnia 2014 roku w Ambasadzie RP w Londynie odbyło się zakończenie Studiów Podyplomowych: „Nauczanie języka i kultury polskiej jako drugich". Spotkanie miało niezwykły charakter – wzruszeni i dumni absolwenci otrzymali dyplomy, a Prof. Miodunka - od nich - niezwykłą pamiątkę, wykonany własnoręcznie album ze zdjęciami z zajęć ozdobiony sentencjami oraz dowcipnymi komentarzami. Czas intensywnej pracy minął szybko. Absolwentom serdecznie gratulujemy oraz życzymy powodzenia w wykonywaniu nowej profesji. Wszystkim zostaną miłe wspomnienia oraz pamiątkowe zdjęcia, kilka z  nich z załączamy.

Spotkanie miało niezwykły charakter – wzruszeni i dumni absolwenci otrzymali dyplomy, a Prof. Miodunka - od nich - niezwykłą pamiątkę, wykonany własnoręcznie album ze zdjęciami z zajęć ozdobiony sentencjami oraz dowcipnymi komentarzami. Czas intensywnej pracy minął szybko. Absolwentom serdecznie gratulujemy oraz życzymy powodzenia w wykonywaniu nowej profesji. Wszystkim zostaną miłe wspomnienia oraz pamiątkowe zdjęcia, kilka z  nich z załączamy. [fotogaleria]

 

7 marca 2014 roku zakończył się proces rejestracji studentów uczestniczących w programie wymiany międzynarodowej Erasmus. Wszyscy, którzy chcą uczyć się języka polskiego w ramach kursów wieczorowych, zostali przydzieleni do grup o różnym poziomie zaawansowania. W kursach wiosennych Erasmusa mamy 171 studentów, którzy będą uczestniczyli w zajęciach językowych w ramach 18 grup od poziomu A.1 do C.1. Życzymy wielu sukcesów oraz przyjemności studiowania w Krakowie!

 

19 lutego 2014 w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie odbyło się spotkanie inaugurujące semestr wiosenno - letni w roku akademickim 2013/2014. Część studentów kontynuuje naukę. Wszystkich nowo przybyłych przywitał Dyrektor Centrum dr hab. Piotr Horbatowski. Następnie przyszli studenci pisali test plasujący oraz uczestniczyli w rozmowie kwalifikacyjnej. A 21 lutego rozpoczęły się zajęcia w nowym semestrze. Obecnie w Centrum mamy 105 studentów uczących się języka oraz kultury polskiej w 11 grupach od poziomu zaawansowania A.1 do C.1.

 

W dniach 3 i 4 lutego 2014 roku studenci Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ zdawali egzaminy pisemne oraz ustne kończące naukę w semestrze zimowym, a 6 lutego w pięknych wnętrzach Sali Senackiej Collegium Novum odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów tym, którzy zakończyli naukę. Najlepsi studenci dostali specjalne wyróżnienia w postaci książek, a wszyscy wyjeżdżający zaproszenie do odwiedzenia Centrum w przyszłości.

4 lutego w Klubie Pod Jaszczurami odbyła się premiera spektaklu pt. Ośla skórka, w którym wystąpili uczestnicy Koła Teatralnego przygotowani przez dyrektora Piotra Horbatowskiego. Zdjęcia ze spektaklu można zobaczyć na naszej stronie na Facebooku, zapraszamy.

 

Styczeń 2014 – miło nam poinformować, że Katedra Języka Polskiego Jako Obcego i Drugiego UJ zyskała kolejnych samodzielnych pracowników naukowych – dr hab. Ewę Lipińską oraz dr hab. Przemysława Gębala – serdecznie gratulujemy.
 

12 grudnia 2013 roku w pięknych wnętrzach Piwnicy u Pęcherza - w zabytkowych salach Collegium Maius odbyło się spotkanie wigilijne studentów oraz pracowników Centrum. Zanim podzieliliśmy się opłatkiem i złożyli sobie wzajemnie życzenia, mieliśmy okazję obejrzeć Jasełka przygotowane przez naszych studentów – cudzoziemców, których wspomagali polscy słuchacze studiów II stopnia oraz Pani Urszula Legawiec opiekująca się artystami. W spektaklu zaprezentowali się w pomysłowych strojach m.in. William Shaw z USA - Wielbłąd - świadek wydarzeń sprzed tysięcy lat - Narrator I oraz Weronika Slabucho z Białorusi jako Narrator II - Osiołek, którzy opowiedzieli historię betlejemskiego cudu. Józefem w przedstawieniu był Kyle McDougall z Kanady, a Maryją Sonomi Ischigami z Japonii. Bardzo pięknie prezentowały się zwłaszcza trzy Anioły - Luise Pears z Wielkiej Brytanii, Kristin Hesskew z USA oraz Tereza Rehorčikova ze Słowacji, które zachęcały wszystkich do wspólnego śpiewania kolęd. Urzekła nas zwłaszcza muzyka klarnetu, na którym grała Luise – Anioł I, której nie ustępował grający na gitarze Franciszek Maritineau – nasz były student. W Jasełkach nie zabrakło Trzech Króli, w których wcielili się Gerald Wutkowski z USA, Kazuki Tsurnoka z Japonii oraz Pietro Paolo Lepre z Włoch. Smaku całości dodała obecność Pasterzy (nie mogło ich zabraknąć w wigilijnych wieczór). Niespodziewanie dla wszystkich w role te wcielili się Profesor Władysław Miodunka oraz Dyrektor Centrum Piotr Horbatowski. Profesor wystąpił w pięknym stylowym kapeluszu i z tradycyjną góralską ciupagą w ręce, a Dyrektor Horbatowski zarzucił na ramiona prawdziwą baranicę. Nagle poczuliśmy, że oto mamy Wigilię pełną cudów. W ten wieczór było więc najpierw śmiesznie, potem wzruszająco (życzenia), a na koniec smacznie, ponieważ nie zabrakło tradycyjnych świątecznych potraw – barszczu, pierogów, ryb i słodyczy. Nasze spotkanie zakończyliśmy w wyśmienitych nastrojach - w galerii zamieszczamy wybrane zdjęcia, które są tego dowodem. Zrobiła je studentka studiów magisterskich Marta Bodzioch - dziękujemy. Więcej fotografii można zobaczyć na naszej stronie na Facebooku.

Wszystkim naszym studentom i pracownikom życzymy radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wielu pięknych wydarzeń w nadchodzącym roku 2014!
 

1 października 2013 roku w siedzibie Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ przy ul. Grodzkiej 64 odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego dla studentów uczących się języka polskiego jako obcego oraz słuchaczy studiów II stopnia o specjalności nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego. Zebranych przywitał Dyrektor, dr hab. Piotr Horbatowski, podkreślając, że w tym roku mija 10 lat od chwili, gdy Centrum przeniosło się do nowej siedziby u stóp Wawelu, w sercu starego Krakowa.

Po krótkim przywitaniu przyszli studenci pisali testy plasujące, by na ich podstawie mogli być podzieleni na grupy o odpowiednim stopniu zaawansowania językowego. W bieżącym roku akademickim mamy 10 grup od poziomu A.1 do C.1. Naukę języka polskiego jako obcego w roku akademickim 2013/2014 rozpoczęło 100 osób z różnych krajów świata. Dużą grupę stanowią przedstawiciele Ukrainy, Rosji i Białorusi. Licznie reprezentowani są Węgrzy, Niemcy, Japończycy oraz mieszkańcy Korei. Oprócz zajęć językowych słuchacze mogą uczestniczyć w interesujących zajęciach do wyboru (prowadzonych w języku polskim i angielskim). Wśród nich są m.in. wykłady z historii Polski, literatury, socjologii, spotkania z folklorem oraz warsztaty teatralne. Nowość w ofercie Centrum stanowią kursy przygotowawcze dla kandydatów na studia I oraz II stopnia w UJ organizowane specjalnie z myślą o słuchaczach z Ukrainy oraz Białorusi. Zajęcia obejmują zagadnienia związane z językiem specjalistycznym w zakresie prawa, medycyny oraz nauk społecznych.

15 października 2013 roku rozpoczęły się zajęcia językowe na wieczornych kursach w ramach programu wymiany studentów Erasmus. W obecnym roku akademickim mamy 227 osób uczących się języka polskiego jako obcego w 20 grupach od poziomu A.1 do C.2.

Wszystkim naszym studentom i nauczycielom życzymy wielu sukcesów, okazji do ciekawych spotkań, twórczej atmosfery, gromadzenia pięknych wspomnień na przyszłość, dobrego roku w Krakowie!