Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

ZNAJDŹ NAS:

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

49. LETNIA SESJA SZKOŁY JĘZYKA
I KULTURY POLSKIEJ UJ

W lipcu i sierpniu bieżącego roku Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowała – po raz czterdziesty dziewiąty – letni program. Podobnie jak każdego lata od roku 1969 kilkaset uczestników wzięło udział w różnego rodzaju programach: kursach ogólnych cztero-, sześcio- i trzytygodniowych, kursach przygotowawczych do podjęcia studiów w Polsce, specjalistycznym programie z zakresu ochrony środowiska, w dwóch obozach dla młodzieży, a także w dwóch programach dla stypendystów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Uroczystego otwarcia programu, w Auli Collegium Novum, dokonał Rektor Uniwersytetu prof. dr hab. Wojciech Nowak; wykład inauguracyjny pt. „History, Memory, Identity – Kraków Experience” wygłosił prof. dr hab. Jacek Purchla.  

W bieżącym roku Szkoła Letnia gościła 443 uczestników z 48 krajów świata, z pięciu kontynentów. Jest to więc instytucja międzynarodowa i wielokulturowa, a jej ambicje obejmują nie tylko nauczanie języka, ale także solidne kształcenie w wielu aspektach dotyczących Polski. Studenci wybierali jeden lub więcej spośród dwunastu popołudniowych kursów na tematy takie jak historia Polski, jej sztuka i literatura, stosunki polsko-żydowskie, transformacja ustrojowa w Polsce i Europie Wschodniej itd. Jednakże najważniejsze w Szkole są kursy językowe. Ta zasadnicza część oferty edukacyjnej została opracowana i przygotowana, a następnie przeprowadzona pod nadzorem Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie. Kursy języka polskiego prowadzono na sześciu poziomach, w małych grupach.

Wieczorami organizowano liczne dodatkowe atrakcje, takie jak świętowanie polskich zwyczajów i tradycji – w ramach programu „Sacrum/Profanum”, warsztaty kulinarne czy  spacery po magicznym Krakowie; w soboty i niedziele uczestnicy zwiedzali Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kopalnię Soli w Wieliczce, Zakopane, a także brali udział w spływie Dunajcem.

Na pytanie: „Od kogo dowiedział(a) się Pan(i) o naszej Szkole Letniej?” (w formularzu zgłoszeniowym), zaskakująco wielu uczestników odpowiada: „od przyjaciół lub krewnych, którzy brali udział w programie”. I to jest najbardziej obiektywna miara sukcesu Szkoły.

 

Data opublikowania: 27.09.2018
Osoba publikująca: Mariusz Kaleta